A kávé kapcsán közel 1200 ízaromát különböztethetünk meg. Ezt már nyugodtan nevezhetjük ízkavalkádnak. A kérdés az, hogy mi befolyásolja a kávé ízét?
A világ kávéfogyasztásának közel 100%-a arabica vagy robusta fajták egyike. Mi a különbség a kávéfajták között és hogyan befolyásolja az ízt a termesztés helye? Azt, hogy arabica, vagy robusta kávét kortyolunk nem különösebben nehéz megállapítani. Ám hozzávetőlegesen 800-1200 lehetséges aroma létezik, mely egy sor ízvariációt nyújt a különböző kávétípusok között, még akkor is, ha ugyanolyan kávéfajtáról van szó.
Milyen magasságban termesztik a kávét?
Mindkét kávéfajta esetében a termesztés helyének tengerszint feletti magassága erősen meghatározza az ízt.
Arabica kávét inkább a hegyvidéki tájakon, a tengerszint feletti 600-2200 méter közötti magasságon termesztenek. Általában 1200 méter magasan termesztik, de minél magasabban terem, annál ízletesebb a kávé. Ezzel csupán egy gond van. Minél magasabban van a kávéültetvény, annál több időt vesz igénybe, hogy megérjen.
Ezzel szemben a robusta kávéfajtát leginkább 0-600 méter közötti magasságban termesztik. Mivel a robusta krémesebb (az alacsonyabb tengerszint feletti magasságon való termesztése miatt), így kiváló alapanyaga eszpresszó kávénak.
Milyen ízjegyekben különbözik a két kávéfajta?
Hogyan lehet megkülönböztetni íz alapján? A robusta ízjegyeiben hangsúlyossá válnak diófélék és a csokoládé ízjegyei. Íze nehéz, szinte merev és kevésbé savas. Mindemellett van egy természetes fanyar íze, mivel a koffeintartalma kétszer akkora, mint az arabica kávénak.
Miért befolyásolja a termesztés helye a kávé ízét?
Természetesen a kávé ízét befolyásolja a fermentáció, valamint a betakarítás és a szárítás időpontja is. Elsősorban azonban a kávé egyedi aromája a termesztés helyén alakul ki. Függ attól, hogy milyen magasságban termesztik, milyen a föld, mennyi csapadékban részesülnek a növények, valamint mennyi napsütés éri a kávécserjét az érési folyamat során.
Melyik országban milyen ízű a kávé?
Nagy általánosságban össze lehet foglalni, hogy melyik országban milyen ízű kávét szüretelnek.
Etiópia – Az innen származó kávénak jellegzetes citrus íze van, olykor trópusi bogyós gyümölcsök is érezhetők rajta.
Kenya – Ebből a térségből származó kávébab gyakran feketeribizli ízjegyeket hordoz.
Kolumbia – Nem ritka, hogy a piros alma ízére emlékeztet.
Nicaragua – A környékről származó kávébab fűszeres, csokoládé és dohány ízzel rendelkezik.
Vietnam – Az innen származó kávéfajtákban gyakran erőteljesebben érződnek a diófélék, emellett a nugátra emlékeztető ízjegyek.
Érdekességként játszunk el azzal a gondolattal, hogy elhozol Etiópiából egy kávécserjét és elülteted azt Panamában. A végeredmény biztosan nem fog emlékeztetni az etiópiai kávéra.
Természetesen számtalan különböző tényező befolyásolhatja a kávé ízét. Kezdve attól, hogy hol történik a termesztés, egészen addig, hogy a kávépörkölő üzemben milyen recept alapján pörkölik meg a kávébabot.